Bůh a Církev.

30. července 2012 v 15:07 | Tereza. |  Koš
Jednou mě tak v noci napadlo, že udělám rozhovor s mojí kamarádkou, která věří v Boha a přitom bychom to na ní vůbec nepoznali. Nevím proč, ale poslední dobou se můj názor začíná rozpolcovat, něco mi ten rozhovor dal. Nejspíš nikdy nezačnu věřit, ale víte jak..

Táákže, pro začátek - v jaké jsi církvi?
Momentálně v Římskokatolické. Asi dva a půl měsíce. Vyrostla jsem v Církvi bratrské - jedné z mnoha církví, které navazují na reformaci. Mám tak některé zvyky z obou církví..já nejsem reprezentativní vzorek.

Církev bratrská? Římskokatolická? Proč jsi změnila církev, nebyl problém jentak odejít?
Neodešla jsem. Členem církve se stáváš křtem. V evangelických (reformovaných) církvích jako je Církev bratrská (CB) se nekřtí děti, ale křest je osobním rozhodnutím člověka a nezáleží na věku. Vzhledem k tomu, že jsem tedy nebyla pokřtěná - jsem nebyla členem církve a de facto jsem neodešla. Moje rodina je v CB, ale já jsem se rozhodla vstoupit do církve Římskokatolické. Tedy jsem se nechala pokřtít v církvi Římskokatolické.

Než budu pokračovat dál, vysvětli " reformy ", někteří by nemuseli vědět, co tím myslíš.
Církevní reformace se datuje někdy na přelom 15 a 16 století, spíše na začátek století 16. Kdybych ten pojem měla vysvětlit dopodrobna, byly bychom tu spolu asi pár let. Hodně (HODNĚ) zjednodušeně jde o odklon od katolické církve, která byla v tehdejší době v dost strašném stavu, je to nějakých sto let po Janu Husovi a během toho jednoho století se nic moc zásadního nezměnilo. Martin Luther došel k názoru, že (zase hodně zjednodušeně) není možná náprava katolické církve a proto bude lepší založit církev novou. a svoji novou církev postavil na třech základních pilířích - Autorita Písma je vyšší než autorita církve. Člověka ospravedlňuje jeho víra, nikoliv dobré skutky. Boží milost je dar, není možné si ji nijak zasloužit nebo koupit. Ale to je shrnutě - Luther o tom napsal přes 100 svazků (mimo to, že z původních jazyků překládal Bibli)...tohle je jen to, co plus mínus vím já :D a bez historických dat a já nevím čeho všeho dalšího - reformace v pár větách. Ale zároveň i Luther říká, že Wir glauben all an einen Gott...tedy všichni věříme v jednoho Boha. Liší se to jen v tom, jak ho uctíváme a přenášíme do každodennosti.

A jak se tvářila rodina na to, že jsi se nechala pokřtít jinde?
Nebyli úplně nadšení. mezi evangelíky je hodně předsudků o katolících a naopak to samozřejmě platí taky
Připadají ti ty předsudky směšné?
Předsudky nejsou k smíchu, spíš k pláči.
Ale je pravda, že nic navečer tak nezvedne náladu, jako čtení si diskusí na stránce s křesťanskými diskusemi, kde jsou body přímo namířené proti katolictví...někdy je fakt švanda, co tam je za nesmysly.:D
...ale to tam nepiš

Na můj blog chodí víceméně samá hovada, takže by bylo divné, kdybych se nezeptala na věco jako jsou drogy, sex, cigarety, porno apd..
Oh sure.. to nemám.

Názor církve na drogy? Jak přistupuje k narkomanům?
Názro církve na drogy - no není to dobře, ale samozřejmě se snaží lidem pomoct se z toho dostat. Celkově platí, že církev hodně pomáhá lidem v těžkých životních situacích. Všechny církve. Platí takové to "hate the sinn, love the sinner"

Sex až po svatbě?
co k tomu? sama jsi to řekla
Církev ti to nemůže nařídit. Ale v Bibli se píše, že mimomanželský sex je špatný. Kdybych to brala trošku jinak, jde o to, že když se rozpadne vztah, kde spolu ti lidé nespali, jasně že to bolí, ale sex je mnohem větší stupeň ...marně hledám slovo. Navíc osobně mi přijde celkem hustý, že na sebe dva lidi čekají (ono se to lehko řekne ale hůř udělá, věř mi)..a neexistuje takové to "on mě chce jen na sex", ne opravdu, víš, že ten kluk si s tebou chce povídat bez postranních úmyslů, je to těžký a je k tomu potřeba hodně ohleduplnosti u obou lidí - máme rande, nevezmu si tričko s největším výstřihem a nejkratší sukni, ale něco normálního

Jo, tak v tom bych chtěla někdy mít jasno i já..
víš, věřící kluci bývají dospělejší a hodnější. To neznamená, že nehrajou fotbal, nebo jsou napůl holky. Uměj to zkloubit. Nevím, jak to dělaj, ale žeru to.
Je mi to jasný..ale co když se stane, že člověk přece jen ujede? Církev teda nic neudělá?
Je důležitý si to uvědomit. církev nic neudělá, ale není to o církvi, ale o tobě. upřímně, myslím, že je to celkem problém v tom vztahu, když se jeden pro druhýho "šetří" a druhej už předtím spal s polovinou svých kamarádek....já na to asi nemám názor.

A to se nebojíte, že vám to spolu v sexu nebude klapat a to pak oddělí váš vztah? Dobře, vztahy u vás jsou jen o sexu, ale všichni jsme přece jen lidé a chceme ho.
Já si myslím, že kdyby ten sex pak byl tak strašnej, někdo by to snad řekl. Je to vztah od vztahu..a já ti na tohle fakt neumím odpovědět, protože jak víš nejsem vdaná.

Vím, ale tebe by to nenasralo?
Kdysi jsem četla knížku od Lindsey Isham - No sex in the city (ten název je trošku parodie na sex ve městě), tam je něco jako "je mi třicet a jsem panna. ne náhodou, plánovaně. A upřímně, jsem nadržená." a pak o kus dál "Myslím, že Bůh mě nenechá třicet let čekat kvůli nějakýmu podprůměrnýmu sexu. " Je to dostatečná odpověď?

Kurva dost.
Mě dostává každá věta tý knížky, protože je to jak kdyby psala o mně. Je to teda zatím jen v angličtině. Ale popisuje tam strasti mladé věřící holky, svoje randění i to, že šla někam na koncert a v jednu chvíli poslouchala písničku a v druhou si jasně představila sex se zpěvákem. To, že to nechceš dělat do svatby, neznamená, že se tě to netýká, fakt bych chtěla najít způsob jak se v dnešní sexem přesycený době tomuhle tématu vyhnout, ale, koneckonců i tahle konverzace je důkazem, že se tomu nevyhnu. achjo
Nevyhneš. Celej svět totiž stojí na jedný kundě.
A co ty a tvé osobní názory, které odbočují od názorů církve?
Já nemám jasný odbočující názory. Mám třeba občas problém pochopit celibát. Ono...evangelíci to nemají a ve společenství, kam chodím já je..mladej a fakt úžasnej kněz. Ale třeba to zdobrovolní . Časem.

Proč máte celibát?
Řekněme, že je v tom totální odevzdání se Bohu. Má to kořeny hodně hluboko, v dobách apoštolů...na jednu stranu je vidět, že to funguje, pokud je ten kněz dost silný a... no zkrátka katoličtí kněží se práci ve svojí farnosti mohou věnovat mnohem líp, než evangeličtí práci ve svých sborech. Katolický kněz je tu pro věřící. Dalo by se říct, že ve dne v noci. Je to "otec" toho společenství. A to se s rodinou fakt skloubit nedá. Na druhou stranu, všichni známe ty skandály s pedofilií a já nevím čím vším dalším, že...Taky je pravdou, že celibát odradí od kněžství hodně lidí. A proto je katolických kněží málo.

Sama jsi navázala na tu pedofilii..myslíš si, že je to pravda?
Je to pravda. Je to fakt. Prostě provalená věc, kterou se církev snažila ututlat. Je to ale chyba těch jednotlivých lidí, ne kněžství a celibátu, ne církve nebo Boha.

Jak se pak zachová církev k někomu takovému, když přitom má být takovej důkaz..bezpečí. Nebo né dukaz ale ..víš jak.
Nejsem si jistá. co se stalo v konkrétních případech, ale myslím, že (fakt netuším, jaký jsou termíny, jsem na tenkým ledě) asi ten člověk musí opustit kněžský stav, možná přijde exkomunikace (vyloučení), určitě se angažuje "světská spravdelnost" - policie a spol.....fakt netuším.

Měla jsi někdy pochybnosti o víře k Bohu, že jsi se na to chtěla vysrat?
Každý má někdy pochybnosti. Víra bez pochybností je slepá víra, pak jednou přijde velká pochybnost, která celou tvoji víru rozloží. Důležitý je si ty pochybnosti vysvětlit, nechat si je vysvětlit, nechat si pomoct.

Tebe nenapadlo, že by Bůh měl zakročit do toho, co se v dnešním světě děje?
Napadlo. Ale Bůh nám nechal svobodnou vůli, nejsme loutky. Samozřejmě bych si přála, aby Bůh zachránil mojí mámu, aby nebylo 11. září, nebo aby neexistoval Putin, ale... to nic nemění na tom, že Bohu se hrůzy současný společnosti nelíbí. Jen si za ně můžeme sami.

Budeš své potomky taky vést cestou k víře Boha?
Rozhodně. Nebudu jim to nutit. Je mi jedno, jakou církev si vyberou, ale chci jim dát křesťanské morální zásady a budu se je snažit dovést k víře aby ji pochopily a chci jim být příkladem. Ale nechci je v tom "znásilnit".

Děkuju.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama